
Vasario 21 dieną Lietuvos kino teatruose – skandalingai pagarsėjusio, genealaus režisieriaus Romano Polanskio naujausias filmas „Pareigūnas ir šnipas". Tikrais faktais partemta istorija jau sulaukė milžiniško kino kritikų susidomėjimo, nominuota net 12 – kai prestižinių „Cezario" apdovanojimų, o Venecijos kino festivalyje, naujausiam režisieriaus darbui, skirtas didysis žiuri prizas. Filme išvysime puikiai visiems pažįstamas kino žvaigždes: Louisą Garelį, Žaną Diužardeną, bet gražuolę R. Polanskio žmoną – aktorę Emanuelę Seigner.
Kad ir kaip būtų peikiamas spaudos visų jį užkliuvusių bėdų dėl kažkada padaryto grubaus nusikaltimo, negalima paneigti skandalingojo režisieriaus R. Polanskio talento didžiajame kine. Nepaisant juodo praeities šleifo, talento kurti abejingų nepaliekantį kiną, nepaslėpsi.
Naujausias R. Polanskio darbas jau 35 – asis pilnametražis jo karjeroje. Filmas vienas iš nedaugelio šio režisieriaus kūrinių, paremtų tikrais įvykiais. Kino juosta pastatyta anglų rašytojo Roberto Hariso (Robert Harris) „Pareigūnas ir šnipas" romano motyvais.
„Seniai norėjau sukurti filmą apie garsiąją A. Dreifuso bylą ir parodyti visą istoriją ne kaip kostiuminę dramą, o kaip įtraukiantį šnipų filmą. Man svarbu parodyti tai, kas vyko tuometiniame pasaulyje, panašiame į dabartinį: paranoją, nesąžiningus teismo sprendimus, melagingus kaltinimus, korumpuotus teisėjus ir spaudą, kuri gali nuteisti, smerkti ir smarkiai įžeisti. Neteisėtai kaltinamo žmogaus istorija visada įtraukia žiūrovą, toks yra ir mano, kaip kūrėjo tikslas", – teigia režisierius.
Polanskio filmas pasakoja apie XIX a. vykusią, žydų kilmės prancūzų kariuomenės karininko Alfredo Dreifuso bylą, sukrėtusią ne tik Prancūziją, bet ir visą Europą.
Po gėdingo karininko garbės sutrypimo A. Dreifusas (akt. L. Garelis) ilgiems metams ištremiamas į atokią Velnio salą Atlanto vandenyne. Skandalingąją bylą imasi tirti slaptosios tarnybos viršininkas Žoržas Pikaras (akt. Ž. Diužardenas). Nagrinėdamas itin painius įkalčius pulkininkas supranta, jog skaudžiai pažemintas A. Dreifusas yra visiškai nekaltas, o jam mesti kaltinimai yra kur kas didesnių politinių jėgų kruopščiai parengtas planas.
Didžiulio atgarsio sulaukusi byla anuomet suskaldė Prancūzijos visuomenę, sukėlė viso pasaulio žmonių nepasitikėjimą Prancūzijos specialiosiomis tarnybomis. Precedento neturintis atvejis paskatino Prancūzijoje atskirti bažnyčią nuo valstybės, taip pat tapo vienu pagrindinių įkvėpimo šaltinių, paskatinusių suformuoti žydų valstybės įkūrimo idėją.
Dreifuso skandalas prisimenamas dar ir šiandien kai vieną ar kitą valstybę supurto politiniai skandalai.